ASM Çalışanları İş Bıraktı

Haberler

Aile sağlığı merkezi (ASM) çalışanları, 30 Haziran 2021 tarihinde Resmi Gazete’de yayımlanıp yürürlüğe giren Aile Hekimliği Sözleşme ve Ödeme Yönetmeliği’ne karşı 16 Ağustos, 27 Ağustos ve 7 Ekim 2021 günlerinde pek çok ilde iş bırakma eylemi yaptı.

İş bırakma eylemleri kapsamında yapılan basın açıklamalarında ASM çalışanlarının pandemi sürecinde çok sıkıntılı günler yaşadığı, COVID-19 hastalığına yakalandığı ve yaşamlarını dahi yitirdiği hatırlatıldı. İş güvencesi ile düşünce açıklama özgürlüğünü ortadan kaldıran, özlük haklarını gasp eden ve sağlığın daha da piyasalaştırılmasını amaçlayan bir “ceza sözleşmesi”nin dayatılmasına tepki gösteren ASM çalışanları, sözleşmenin derhal geri çekilmesini istedi.

Yüz binlerce kişiyi aşıya ikna etmiş, milyonlarca doz aşı yapmış ASM çalışanlarının aşı karşıtları kadar değer görmemesine ve yapmayı planladıkları mitingin yasaklanmasına tepki gösterilen açıklamalarda “Korkmuyoruz, susmuyoruz, geri adım atmıyoruz. Sonuna dek toplum sağlığını korumak ve yükseltmek, özlük haklarımızı iyileştirmek, kayıplarımızı geri kazanmak için mücadele edeceğiz. Talebimiz çok net: Ceza yönetmeliği geri çekilsin!” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.