Kaç hekimin ölmesini bekliyorsunuz?

Haberler

Psikiyatri uzmanı Dr. Fikret Hacıosman, İstanbul’da görev yaptığı hastanede eski bir hastasının silahlı saldırısı sonucu ölümü sağlık camiasını ve hekimleri yasa boğdu.

Tıp Dünyası – ANKARA

Sağlıkta şiddetin en vahşi, en acı, en ağır görüntüsü bir kez daha yaşandı. Psikiyatri uzmanı Dr. Fikret Hacıosman, İstanbul’da görev yaptığı hastanede eski bir hastasının silahlı saldırısı sonucu 2 Ekim 2018 günü yaşamını yitirdi. Hacıosman’ın ölümü sağlık camiasını ve hekimleri yasa boğdu. Hacıosman’a yönelik saldırı, sağlık alanında şiddetin artmasına yol açan politikalar ve onca acı olaya rağmen yetkililerce çözüme yönelik adım atılmaması tabip odalarının öncülüğünde 3 Ekim 2018 günü Türkiye çapında gerçekleştirilen basın açıklamalarıyla protesto edildi.

Adana, Adıyaman, Ankara, Antalya, Afyonkarahisar, Aydın, Balıkesir, Batman, Bolu-Düzce, Bursa, Çanakkale, Çorum, Diyarbakır, Denizli, Edirne, Eskişehir, Gaziantep-Kilis, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kırklareli, Kocaeli, Konya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Tokat ve Van-Hakkari Tabip Odaları’nca düzenlenen basın açıklamalarında bir kez daha sağlıkta şiddet ve Dr. Fikret Hacıosman’a yönelik saldırı lanetlendi.

Yetkililerin duyarsızlığına tepki

İstanbul Tabip Odası’nın (İTO) çağrısıyla, Dr. Fikret Hacıosman’ın katledildiği Medicana Hastanesi bahçesinde saat 13.00’de gerçekleştirilen basın açıklamasına TTB İkinci Başkanı Dr. Ali Çerkezoğlu, TTB Genel Sekreteri Dr. Bülent Nazım Yılmaz, İTO Başkanı Prof. Dr. Pınar Saip, İTO Genel Sekreteri Dr. Osman Öztürk, İTO Yönetim Kurulu üyeleri, hekimler ve sağlık çalışanları katıldı. TTB Genel Sekreteri Dr. Bülent Nazım Yılmaz burada yaptığı konuşmada, sağlıkta giderek artan şiddetle ilgili olarak başta Sağlık Bakanlığı olmak üzere tüm yetkililere defalarca çağrıda bulunduklarını anımsatarak, yetkililerin duyarsızlığına tepki gösterdi.

Artık yeter! Sağlıkta şiddet sona ersin!

Ankara’da, Türk Tabipleri Birliği (TTB) ve Ankara Tabip Odası’nın (ATO) çağrısıyla Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesi bahçesi heykel önünde biraraya gelen hekimler ve sağlık çalışanları, “Artık Yeter! Sağlıkta Şiddet Sona Ersin!” yazılı pankart taşıdılar. TTB Merkez Konseyi üyeleri Prof. Dr. Çetin Atasoy, Dr. Selma Güngör, Prof. Dr. Gülriz Erişgen, Dr. Mübetcel İlhan, ATO Başkanı Prof. Dr. Vedat Bulut, ATO Genel Sekreteri Dr. Ali Karakoç, ATO Yönetim Kurulu üyesi Arif Müezzinoğlu, Türk Dişhekimleri Birliği (TDB) Merkez Yönetim Kurulu (MYK) üyesi Atilla Stephan Ataç, Hacettepe ve Ankara Üniversitesi Tıp Fakültelerinden öğretim üyeleri, hekimler ve sağlık çalışanlarının katıldığı basın açıklamasına HDP Batman Milletvekili Dr. Necdet İpekyüz de destek verdi. Açıklamayı, TTB Merkez Konseyi üyesi Prof. Dr. Çetin Atasoy okudu.

TTB’nin aklı ve yüreği hekimlerledir

Atasoy, “Tabip odalarının ve Türk Tabipleri Birliği’nin aklı ve yüreği hekimlerle birliktedir. Sağlıkta şiddetin kanıksanmasını kabul etmeyeceğiz ve onu durdurana kadar mücadelemize devam edeceğiz” diye konuştu. Sorunu ve çözüm yollarını ele almak için, daha önce defalarca yanıtsız kalan, TBMM Başkanı ve Sağlık Bakanı ile acil görüşme talebini kamuoyu önünde tekrarlayan Atasoy, sağlıkta şiddetin engellenmesi için TBMM’ye sunulan yasa teklifinin yeni yasama döneminde ivedilikle yaşama geçirilmesini beklediklerini kaydetti.

Dr. Fikret Hacıosman gözyaşları eşliğinde uğurlandı

İstanbul’daki basın açıklamasının ardından, hekimler ve sağlık çalışanları Dr. Fikret Hacıosman’ın cenaze namazının kılınacağı Mehmet Ülker Camii’ne sessiz yürüyüşe geçtiler. Dr. Fikret Hacıosman’ın naaşı, ikindi namazını izleyen cenaze töreninin ardından, yakınları, çalışma arkadaşları, meslektaşları ve tüm sevenlerinin gözyaşları eşliğinde Küçükçekmece Yeni Kanarya Mezarlığı’nda toprağa verildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.