TTB Tıp Öğrenci Kolu: Şebnem Hocamıza Özgürlük!

Haberler

Tıp Dünyası Haber Merkezi

ürk Tabipleri Birliği (TTB) Tıp Öğrenci Kolu (TÖK), TTB Merkez Konseyi Başkanı Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanması ve meslek örgütlerinin hedef alınması ile ilgili 6 Kasım 2022 tarihinde TTB’de bir basın açıklaması düzenledi. Açıklamaya TÖK üyelerinin yanı sıra gençlik örgütlerinin temsilcileri de katıldı.

Basın açıklamasında ilk sözü alan TÖK Yürütme Kurulu üyesi Helin Çakır, hem hekimlik hem de demokrasi ve insan hakları mücadelesindeki öğretmenleri Dr. Şebnem Korur Fincancı’nın tutuklanması üzerine bir araya geldiklerini söyledi. Üniversiteler üzerinde baskı kurma sürecinin tam 41 yıl önce, 6 Kasım 1981’de YÖK’ün kurulmasıyla büyüdüğüne dikkat çeken Çakır, bu baskılara karşı gençliğin mücadeleden vazgeçmediğini de sözlerine ekledi.

70 gençlik örgütünün imzasıyla yayımlanan ve TÖK Yürütme Kurulu üyesi Şiyar Güneş tarafından okunan açıklama şöyle:

Şebnem Hocamıza Özgürlük!

Siyasal iktidar yarattığı krizleri yönetemedikçe her fırsatta gençlere, kadınlara, LGBTİ+’lara, ezilen halk ve inançlara, emekçilere, demokrasi güçlerine saldırmaya devam ediyor. Ancak biz biliyoruz ki faşizme karşı mücadele birlikte, yan yana, omuz omuza durarak ve gerçekleri korkusuzca haykırarak yapılır. Tıpkı Şebnem Korur Fincancı’nın yaptığı gibi…

Peki Şebnem hoca kimdir? 

Şebnem hoca insan haklarının yılmaz savunucusudur. Bir adli tıp uzmanıdır ve yıllarını işkence, kötü muameleye karşı yaşam hakkını savunarak geçirmiş bir bilim insanıdır. 

Hocamız Dr. Şebnem Korur Fincancı iktidarın hedef gösterdiği, körüklediği saldırılara maruz kalmış, akabinde hukuksuzca tutuklanmıştır. Bu tutuklamanın da açılan soruşturmaların da yasal bir zemini yoktur! Hocamızın hiçbir sözü suç unsuru değildir! Kimyasal silah kullanımı insanlık suçudur, derhal aydınlatılmalıdır!

Dr. Şebnem Korur Fincancı bu ülkenin aydınlık yüzüdür. Biz üniversite öğrencilerinin, demokrasi mücadelesi verenlerin, insan hakları savunucularının, hak mağdurlarının ve daha nicesinin “Şebnem hoca”sıdır. 

Hocamızı hukuksuzca tutuklayan siyasal akıl, hayatımızın her alanına saldırmaya devam ediyor; sansür yasasıyla gazetecilere saldırıyor, kadınların ve LGBTİ+’ların kazanılmış tüm haklarına saldırıyor, gençliğin en ufak taleplerini dile getirmesine saldırıyor.

Yine aynı siyasal akıl, Şebnem hocamız adliyeye getirildiğinde süreci takip etmek ve dayanışmak isteyen ikisi TTB Tıp Öğrencileri Kolu üyesi, beş kadını darp ederek gözaltına aldı.

Biz üniversite öğrencileri Şebnem hocamızı tutuklayan bu siyasal aklı, üniversitelerin dönüşümü için yayımlanan genelgelerden, üniversitelerimize soktukları çetelerden, akademiye saldırılarından, Barış Akademisyeni hocalarımızı ihraç etmelerinden; hakları için mücadele eden öğrencilere soruşturma açmalarından, öğrencileri disiplin cezalarıyla sindirmeye çalışmasından tanıyoruz!

Şebnem hocamızın serbest bırakılması için; demokratik bir ülke, demokratik bir üniversite için kampüslerden sokaklara bulunduğumuz her yerde dayanışmamızı büyütüyoruz! 

Şebnem Korur Fincancı emeğin, barışın, demokrasinin sesidir. Şebnem hocamıza özgürlük istiyoruz!

Baskılarınız, tutuklamalarınız, gözaltılarınız bizi yıldıramayacak ve yaşamı savunanlar mutlaka kazanacak!

Türk Tabipleri Birliği Tıp Öğrencileri Kolu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.