Ulutaş ve Gökalp görevlerine iade edilmelidir!

Haberler

TTB Merkez Konseyi üyelerinden Dr. Yaşar Ulutaş ve Dr. Şeyhmus Gökalp’in, gözaltında bulundukları sırada görevlerinden alınmalarına tepki gösterildi.

Tıp Dünyası – ANKARA

Türk Tabipleri Birliği (TTB) Merkez Konseyi üyelerinden Dr. Yaşar Ulutaş ve Dr. Şeyhmus Gökalp, “Savaş Bir Halk Sağlığı Sorunudur” başlıklı açıklama dolayısıyla gözaltına alındıkları dönemde görevlerinden alındı. TTB Merkez Konseyi, Ulutaş ve Gökalp’in bir an önce görevlerine iadesini istedi.

Adana Valiliği, halen Seyhan 132 No’lu Aile Hekimliği Biriminde aile hekimi olarak görev yapan TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Dursun Yaşar Ulutaş’ın sözleşmesini, gözaltına alındığı ve görevi başında bulunmasında sakınca görüldüğü gerekçesiyle 2 ay süreyle askıya aldı.

Diyarbakır ili Merkez Bankası’nda işyeri hekimi olarak görev yapan TTB Merkez Konseyi Üyesi Dr. Şeyhmus Gökalp’in sözleşmesi de ne yazık ki feshedildi.

Asıl sakınca sağlık hizmetinin aksatılmasıdır!

TTB Merkez Konseyi görevden almalara tepki gösterdi. TTB’den yapılan açıklamada, “Arkadaşlarımızın meslek icrasından alıkonulması için hiçbir hukuksal ve haklı neden yoktur. Burada asıl sakıncalı durum; en temelde koruyucu ve tedavi edici birinci basamak sağlık hizmeti sunan iki hekimin, çalışma ortamlarından uzaklaştırılarak sağlık hizmeti vermelerinin engellenmesi, yıllardır takip ettikleri hastaları ile bağlarının koparılmasıdır. Yetkililer tarafından bu hatalı işlemler geri alınmalı, meslektaşlarımızın Anayasal hakları ile toplumun sağlık hakkı gözetilerek her iki meslektaşımız bir an önce görevlerine başlatılmalıdır” denildi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.