Kazdağları’nda hırsız var, suyumuzu da çalacak!

Haberler

Tıp Dünyası – HABER MERKEZİ – Bayramiç İlçesi'ne bağlı Kurşunlu Köyü'nde madencilerle köylüler arasındaki 'engelleme' iddiası yargıya taşındı. Kurşunlu Köyü'nde 'feldspat' madenine karşı yürütülen mücadele ile ilgili Asliye Hukuk Mahkemesi'nde yargılanan köylülerden Tolga Gürel, Nazmi Çetin ve Ersin Çetin, kahvenin önünde yan oturdukları ve madencilerin araçlarının geçişlerine engel oldukları için 7 bin 200'er lira para cezası aldı. Mahkeme tarafından para cezasına çarptırılan 3 köylü için bir araya gelen köy sakinleri, dar gelirli bir aileye sahip olan Nazmi Çetin ve oğlu Ersin Çetin için stant kurarak satış yaptı.
Çanakkale Tabip Odası üyeleri ve TTB Merkez Konseyi Üyesi Fatih Sürenkök de Çanakkale'nin Bayramiç Köyü’ndeki direnişe destek verdiler.
Kararı protesto etmek amacıyla bir araya gelen Kurşunlu Köyü sakinlerine Çevre Platformu üyeleri, CHP Çanakkale Milletvekili Ali Sarıbaş ile Serdar Soydan da destek verdi. Gösteriye katılan yüzlerce köylü ellerinde pankartlarla “Kazdağları'nda hırsız var, suyumuzu çalacaklar” sloganı attı.

Köylü kadınlardan destek
Köy sakinleri, dar gelirli Nazmi Çetin ve oğlu Ersin Çetin için stant kurarak satış yaptı. Hazırladıkları yemekler ve yetiştirdikleri ürünleri satan kadınlar elde ettikleri geliri cezanın ödenmesi için Çetin Ailesi'ne vereceklerini söylediler.
Çanakkale Çevre Platformu’ndan Hicri Nalbant, CHP'li milletvekilleri ve TTB MK Üyesi Dr. Fatih Sürenkök  de birer konuşma yaparak Kurşunlu köylülerinin yanlarında olduklarını dile getirdiler. Çevre Platformu üyeleri Kurşunlu Köyü ve Kazdağları'ndaki çevre felaketinin fotoğraflarını sergilerken, TTB MK Üyesi Dr. Fatih Sürenkök burada yaptığı konuşmada, "Sağlıklı bir çevre ve doğada yaşamak hepimizin hakkı. TTB olarak Türkiye'nin her yerinde olduğu gibi halkın sağlıklı yaşam hakkına Kurşunlu'da da sahip çıkıyoruz. Sonuna kadar Kurşunlu Köyü’nün yanındayız" dedi.

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.