Hekimler BARIŞ için bir arada

Haberler

Çanakkale Kara Savaşları’nın 100. Yılı…

Çanakkale Kara Savaşlarının 100. yılında Avustralya Tabipler Birliği, Yeni Zelanda Tabipler Birliği ve Türk Tabipleri Birliği Başkanları ile hekimler barış için bir araya geldiler.

TIP DÜNYASI – ÇANAKKALE

Çanakkale Kara Savaşlarının 100. yılında Avustralya Tabipler Birliği, Yeni Zelanda Tabipler Birliği ve Türk Tabipleri Birliği Başkanları ile hekimler barış için bir araya geldiler.

25 Nisan 2015 Çanakkale Kara Savaşları’nın 100. yılı dolayısıyla, Çanakkale Tabip Odası'nın ev sahipliğinde düzenlenen organizasyonda, ilk olarak Ağadere Mecruhin Hastanesi'ne çelenk bırakıldı. Savaş sırasında yaşanılanlar ve verilen sağlık hizmetleri hakkında bilgiler verildi.

Daha sonra ANZAC askerlerine savaş sırasında sağlık hizmeti veren 7th Field Ambulance Cemetery'ye gidilerek savaşta ölen ANZAK askerleri anısına Avusturalya ve Yeni Zelanda Tabipler Birliği ile birlikte Türk Tabipleri Birliği ve Çanakkale Tabip Odası tarafından "barış mümkün" yazılı çelenkler bırakılarak her üç ülke tabibler birliği başkanları ve Çanakkale Tabip Odası başkanları "hekimler savaşa karşı barışı savunuyor" başlıklı basın açıklaması Türkçe ve yapıldı.

Ortak açıklamada şöyle denildi:

“Yüzyıl önce bu topraklarda yaşanan ve halen çok ağır olan bu trajedi çok ağırdı! Bu trajedinin acısını bizler burada savaşan halkların çocukları olarak; ancak dostça, kardeşçe ve barış içinde paylaşarak hafifletebiliyoruz. İnsanlık tarihinin sayısız savaşa ve bu savaşlarda hekimlerin insanları yaşatmak için fedakarca çaba harcadığına tanık olduğunu biliyoruz. Savaş en büyük halk sağlığı sorunudur, insanlığın, doğanın, yaşamın en büyük düşmanıdır. Savaştan ancak belli çıkar grupları kazançlı çıkar. Tarihin gördüğü en büyük savaşların topraklarından sesleniyoruz. En büyük dileğimiz: Bizden sonra bu topraklarda artık mutlulukla, eşit, özgür, barış içinde yaşayan insanların anıları paylaşılsın”

"Hekimler Barış İçin Bir Arada"

Savaşta yitirilen tüm insanlar için saygı duruşunda bulunulduktan sonra Çanakkale On Sekiz Mart Üniversitesi el Konferans Salonu'nda "Hekimler Barış İçin Bir Arada" paneli gerçekleştirildi.

Panelde Avustralya Tabipler Birliği Başkanı Dr. Brian Owler, Yeni Zelanda Tabipler Birliği Başkanı Mark Peterson, Türk Tabipler Birliği Başkanı Bayazıt İlhan ve Çanakkale 18 Mart Üniversitesi Tarih Bölümü Öğretim Üyesi Mithat Atabay birer konuşma yaptılar.

Tüm gün boyunca süren etkinliğe ev sahibi Çanakkale Tabip Odası'nın yanı sıra Ankara, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Isparta-Burdur, İstanbul, Kocaeli, Manisa, Sinop Tabip Odalarından temsilciler katıldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Güvenlik Kodu * Time limit is exhausted. Please reload the CAPTCHA.